top of page

Interview - Srđan Skala

Novi predsednik Jedriličarskog saveza Srbije ima bogatu jedriličarsku prošlost. Kao dečak, ostvario je zavidne rezultate u klasi Optimist, a nakon pauze u sportu se vratio kao ključni član i sponzor SSL Gold Cup Tima Srbija, gde je dao značajan doprinos kao trener i savetnik. Danas je aktivan takmičar u klasi Beneteau First 18, sa brzim napretkom na međunarodnoj sceni. Član je Jedriličarskog kluba Palić, što mu je još u mladosti omogućilo blisku saradnju s mađarskim klubovima i trenerima, uspešnim na svetskoj sceni. Pored sportskih uspeha, iza sebe ima i uspešnu poslovnu karijeru. U ovom intervjuu ćemo između ostalog, saznati viziju razvoja sportskog jedrenja Srđana Skale.

 


Na čemu će biti fokus u narednim mesecima, a šta su ključni ciljevi na duže staze?

U narednim mesecima fokus će biti na podmlađivanju trenerskog kadra, kako bi se osigurao kontinuirani razvoj jedrenja u Srbiji. Planirano je uključivanje mladih trenera u međunarodni program obuke, gde bi stekli nova znanja i iskustva iz inostranstva. Time bi se modernizovao pristup radu sa mladim takmičarima, podigao nivo njihovih veština i unapredio celokupan sistem treninga.


Ključni dugoročni ciljevi uključuju izgradnju stabilnog i stručnog trenerskog tima, povećanje broja mladih jedriličara, kao i razvoj jedrenja kroz nacionalne i međunarodne takmičarske programe. Fokus će takođe biti na promociji jedrenja kao sporta i privlačenju sponzora, kako bi se osigurao održiv napredak i veća prisutnost Srbije na jedriličarskoj mapi sveta.


Podelite sa nama svoju viziju za razvoj sportskog jedrenja u Srbiji, posebno kada je reč o olimpijskim klasama.

Vizija razvoja sportskog jedrenja u Srbiji temelji se na stvaranju snažne baze mladih jedriličara i trenera, što je ključni preduslov za napredak u olimpijskim klasama. Podmlađivanje trenerskog kadra i njihovo učešće u međunarodnim obukama omogućilo bi prenos savremenih metoda rada i znanja na mlade takmičare. Kvalitetnije obuke dovele bi do povećanja broja mladih jedriličara, čime bi se stvorila jača konkurencija unutar zemlje.

Veća konkurencija među jedriličarima motivisala bi decu da napreduju i uče jedni od drugih, čime bi se podigao nivo njihovih veština i znanja. Na međunarodnim takmičenjima, takmičari bi imali priliku da steknu dragocena iskustva, koja bi po povratku prenosili mlađim generacijama, stvarajući ciklus kontinuiranog napretka.

Konačni cilj je razviti sistem koji omogućava takmičarima da budu konkurentni na međunarodnoj sceni, sa posebnim fokusom na olimpijske klase, kroz strateško ulaganje u infrastrukturu, edukaciju, i promociju sporta. Ovaj pristup obezbedio bi dugoročni napredak i prepoznatljivost Srbije u svetu jedrenja.


photo credit: sailing-serbia


Pobeda Stefana Juila 2017. godine je najveći uspeh srpskog jedrenja do sada. Da li verujete da možemo ponoviti ili nadmašiti takav uspeh, i ko ima najveći potencijal za to?

Apsolutno verujem da možemo ponoviti, pa čak i nadmašiti najveći uspeh srpskog sportskog jedrenja iz 2017. godine. Ključ za to leži u primeni ranije navedenih koraka, kao što su ulaganje u edukaciju trenera, modernizacija programa obuke, povećanje broja mladih jedriličara i jačanje konkurencije unutar države.

Uz dodatna poboljšanja i strateški pristup razvoju jedrenja, stvorićemo sistem koji može da proizvede jedriličare sposobne za vrhunske rezultate na međunarodnoj sceni. Srbija ima talentovane takmičare koji već sada pokazuju potencijal za velike uspehe, a uz odgovarajuću podršku i posvećenost, taj potencijal može biti potpuno ostvaren.


Ko će biti nosilac sledećeg velikog uspeha zavisi od razvoja mladih generacija, ali sam siguran da uz pravilno vođenje, takmičari iz sadašnje i buduće baze jedriličara mogu dostići, pa čak i prevazići Stefana Juila.


Mađarska postiže izuzetne rezultate u jedrenju na međunarodnoj sceni. Planirate li saradnju sa njihovim timovima i institucijama radi unapređenja jedrenja u Srbiji?

Svakako! Veliki deo moje jedriličarske karijere proveo sam u Mađarskoj, gde sam stekao mnoštvo kontakata i prijatelja u jedriličarskoj zajednici. Planiram da iskoristim ta poznanstva kako bismo ostvarili saradnju sa njihovim timovima i institucijama.

Mađarska ima bogato iskustvo i moderne metode rada koje bi mogle značajno doprineti razvoju jedrenja u Srbiji. Kroz razmenu znanja, zajedničke treninge i eventualne regate, možemo unaprediti nivo takmičara i trenera u našoj zemlji. Ova saradnja bi bila važan korak ka jačanju veza unutar regionalne jedriličarske zajednice i unapređenju celokupnog sporta.


Mediji igraju veliku ulogu u promociji sporta. Primećujemo da ste osvežili društvene mreže. Imate li dodatne planove za povećanje vidljivosti jedrenja u Srbiji kroz saradnju s medijima?

Da, mediji zaista igraju ključnu ulogu u promociji sporta, a naš cilj je da kroz saradnju s njima povećamo vidljivost i popularnost jedrenja u Srbiji. Osvežavanje društvenih mreža bio je prvi korak, a u planu su dodatne aktivnosti:


  • Kreiranje sadržaja: Planiramo razvijati intervjue s jedriličarima, kratke video priče o regatama, kao i inspirativne dokumentarce.

  • Saradnja s lokalnim i nacionalnim medijima: Povezivanjem s televizijama, radio stanicama i štampanim medijima osiguraćemo prisustvo jedrenja u redovnim vestima, kao i emisijama koje promovišu sport.

  • Kampanje na društvenim mrežama: Pokretanjem takmičenja i izazova na društvenim mrežama stvorićemo angažovaniju publiku. Kroz ove platforme, mladi će lakše stupiti u kontakt sa jedrenjem i prepoznati ga kao privlačnu aktivnost.

  • Edukativne inicijative: Organizovaćemo radionice za decu i mlade kako bi se povećalo interesovanje za ovim sportom.


Ove aktivnosti su deo šire strategije za održivi razvoj jedrenja u Srbiji i njegovu prepoznatljivost na domaćoj i međunarodnoj sceni.


Posle dužeg vremena, na čelu saveza se nalazi aktivan i uspešan takmičar. Smatrate li da je za tu poziciju bitnije biti uspešan jedriličar ili dobar menadžer?

Obe karakteristike su značajne, jer uloga vođe sportskog saveza može zahtevati različite veštine u zavisnosti od konteksta.

Uspešan jedriličar donosi autentično iskustvo, strast prema sportu i duboko razumevanje potreba takmičara. Takvo iskustvo može pomoći u donošenju odluka koje su u najboljem interesu sportista i razvoja jedrenja.

S druge strane, menadžerske veštine su ključne za postizanje organizacionih ciljeva, osiguranje finansiranja, stvaranje medijske prisutnosti i izgradnju strateških partnerstava.

Idealno bi bilo da lider kombinuje ove dve veštine, ali kada to nije moguće, ključ je u formiranju snažnog tima stručnjaka. Aktivan jedriličar na čelu saveza, uz podršku iskusnih profesionalaca iz oblasti menadžmenta, marketinga i organizacije, može značajno doprineti razvoju sporta i njegovom dugoročnom uspehu.


Među našim čitaocima ima puno rekreativnih, odnosno "charter" jedriličara. Da li Jedriličarski savez Srbije treba da se okrene i njima kroz edukativne programe, po uzoru na britansku i neke druge asocijacije, ili bi to bilo manje delotvorno s obzirom na to da Srbija nema izlaz na more?

Uključivanje rekreativnih i "charter" jedriličara kroz edukativne programe može biti vrlo korisno, čak i za zemlju poput Srbije koja nema izlaz na more. Takvi programi ne samo da popularizuju jedrenje kao sport i rekreaciju, već doprinose stvaranju veće jedriličarske zajednice.

Edukativni programi mogu privući ljude koji jedre na moru tokom odmora, ali žele da unaprede svoje veštine ili steknu formalne sertifikate. To može povećati interesovanje prema jedrenju i među onima koji se još nisu oprobali u tom sportu.

Srbija ima značajne vodene resurse, poput reka i jezera, koji mogu biti lokacije za obuku i rekreativno jedrenje. Time se sport može približiti ljudima bez potrebe za putovanjem na more.

Organizovanjem radionica, predavanja i praktičnih kurseva, Jedriličarski Savez Srbije može povezati rekreativne i sportske jedriličare, stvarajući platformu za razmenu znanja.

Po uzoru na britanske ili skandinavske modele, edukacija može uključivati i pripremu za međunarodno priznate sertifikate, što bi dodatno motivisalo "charter" jedriličare.

Kroz povećanje interesovanja i edukacije, može se proširiti baza potencijalnih sportskih jedriličara i članova klubova, što bi dugoročno doprinelo razvoju jedrenja u Srbiji.

Iako Srbija nema more, ovakav program može postati most između domaćih i međunarodnih voda. Širenjem vizije jedrenja i na rekreativni nivo, savez može dodatno osnažiti jedriličarsku kulturu u zemlji.


Možete li opisati vašu ulogu u SSL Gold Cup Timu Srbija? Šta smatrate najvrednijim lekcijama iz te kampanje i koja je perspektiva tog tima?

Bio sam trener SSL Gold Cup Tima Srbija, što je za mene prestavljalo veliku čast ali i odgovornost. Raditi sa našim timom na takvom prestižnom takmičenju bio je jedinstven izazov i prilika da doprinesem razvoju srpskog jedrenja na globalnoj sceni.

Najvrednije lekcije iz kampanje dolaze iz samog formata takmičenja, koji se razlikuje od klasičnih regata. Suočavanje sa vrstom jedrilice koja je nova za većinu članova tima istaklo je značaj brzog prilagođavanja, timske koordinacije i pripreme. Takođe, interakcija sa najboljim jedriličarima sveta pružila je neprocenjivo iskustvo na nivou strategije, tehničkog pristupa i timskog rad na najvišem nivou.

Perspektiva tima je izuzetna. Iako nam je u početku nedostajalo iskustva na takvim jedrilicama, svaki trening i trka su nas približili globalnim standardima. Uz dodatne pripreme i treninge, verujem da imamo realne šanse za bolji plasman na sledećem SSL Gold Cup-u.


Da li vas je iskustvo sa SSL Gold Cup-om motivisalo da se ponovo posvetite takmičarskom jedrenju?

Svakako, SSL Gold Cup me je vratio u jedrenje posle 20 godina. Nakon završetka Cup-a, dobio sam želju da se ponovo takmičim i aktiviram u jedrenju.


photo credit: Seascape Edition


Kao dečak ste bili uspešni u klasi Optimist, a sada pokazujete brz napredak u klasi Beneteau First 18. Koji savet biste dali mladim jedriličarima koji počinju svoju takmičarsku karijeru?

Svaka regata pruža nove izazove. Najbolji jedriličari su oni koji mogu da se prilagode različitim vremenskim uslovima i vetrovima. Moj savet mladim jedriličarima je da što više treniraju u različitim uslovima kako bi razvili svestranost i postali bolji jedriličari.

Čak i kada postignete određeni nivo uspeha, važno je da uvek tražite nove izazove i načine da unapredite svoje veštine. Upotpunite svoje znanje kroz obuke, posmatranje drugih takmičenja i učestvovanje u različitim regatama.

Na kraju, najvažniji savet je da se uživa u procesu i ljubavi prema sportu. Takmičenja mogu biti stresna, ali kada se na njih gleda kao na priliku za rast i uživanje, uspeh dolazi prirodno.

Related Posts

See All

Comments


bottom of page